דירשו את ה' וחיו

קריאת פרשת ויקהל בזמן שאנחנו מוזהרים מכל סוג של התקהלות, מספקת פעם נוספת תמיכה לעמדה המוכרת, לפיה התורה ניתנה לדורות.

משה הצטווה לקבץ את העם על מנת למסור להם את אשר ציווה אותם ה' בכל הנוגע להקמת המשכן. כלומר מטרת ההתקהלות היתה קדושה שבקדושות. עצם העובדה שהפרשה נקראת על שם המעמד הזה מדברת בעד עצמה.

בימינו, הזכות להתקהל מעוגנת בחוק, במסגרת זכויות האדם. החוק קובע שלכל אדם הזכות להפגין ולהקהיל ללא הבדל דת גזע ומין, וגם ללא תלות בערך העומד מאחורי המאבק שאותו מנהלים. כלומר, מפגין יחיד יכול להפוך תוך זמן קצר, למפיץ בשורה, שבלשון המעטה נאמר, שלא יצאה מהשמיים, ובכל זאת בעלת כח לשנות סדרי עולם.

הבעיה הנובעת מהצטברות של פרטים למבנה עוצמתי אחד, מרומזת באיסור לערוך מפקדים אלא באמצעות תרומה(כופר) מחצית השקל. תחושת הכח שעלולה לנבוע מהמודעות לכמות הינה מסוכנת לכן עלולה להביא לנגף.

קשה שלא להיזכר בהקשר זה בדויד, שפקד את ישראל מבלי לקחת מהם כופר, ובכך הביא על העם מגפת דבר קשה(שמואל ב', כד). המגפה כזכור פסקה רק לאחר שדויד קנה את גורן ארונה (הוא הר הבית) במטרה מוצהרת לבנות שם בית לה' ולאחר שהקים מזבח לה' במקום.

פרשנים מסויימים נוטים לחשוב שה' ניסה זמן רב לעורר את ליבם של ישראל לבנות לו מקדש, ומגפת הדבר נועדה בין היתר, לשם כך.

כך או אחרת, המגפה פסקה לאחר מכן. מה שמעורר לחשוב שאולי הסיבה העמוקה להתפרצות והתפשטות הקורונה היא, רצון השם שנתקהל סביב מטרה חיובית לשם שינוי: בניית בית מקדש שבו נעבוד אותו ושיהיה בית תפילה לכל העמים, ומי יודע, אולי מגפת הקורונה תיפסק עקב כך, כמו מגפת הדבר בימיו של דויד.

מעניין לשים לב לעובדת קיומה של עיר בשם ארונה הממוקמת בצפון איטליה, וכמו כן לכתר המופיע בסמל שלה (כתר באיטלקית – corona).

(כתבה ושלחה – הלנה ברבי)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • דעת ובלבול הדעת
  • אלוהי מסכה לא תעשה לך
  • המבוא לתיאור עשיית המשכן: שני "עמודי התשתית" למלאכת המשכן
  • "ולהורות נתן בלבו" (לה, לד)
  • מה בין פרשת ויקהל לפרשת פקודי?
  • הבאת נדבת המשכן ותיקון חטא העגל
  • "ממך ואליך"
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.