פשר החלומות

"ויחלום יוסף חלום…ויחלום עוד חלום…והנה השמש והירח ואחד עשר כוכבים משתחוים לי…" נושא פשר החלומות מרתק ומוכיח את המימד הרוחני  שבבריאה.

לפי המדע התייחס ד"ר זיגמונט פרויד לחלומות ואמר:" ניתן להשתמש בחלום כמפתח לגילוי עולמו הפנימי של האדם…"- כלומר לזהות מאוויים, תשוקות, פחדים, לחצים לחיוב ולשלילה, וכך אדם לומד גם על עצמו, על תת הכרתו שעולה וצף בשינה. ולפי המדע, חלום לא יכול לצפות עתיד.

מאידך ביהדות נאמר:"החלומות שווא ידברו" ומצד שני כתוב:" שבחלום יגלה אוזן אנשים" כלומר שבורא עולם מגלה את העתיד להיות. וחז"ל מוסיפים:"שהחלום הוא אחד חלקי שישים בנבואה."

לפי הקבלה יש שני סוגי חלומות ואין סתירה בין הפסוקים הנ"ל. ניתן לדעת מהו חלום אמיתי ומהו חלום דמיוני. ובכן אם אדם היה מוטרד במחשבתו על משהו במשך היום וחלם על זה בלילה– זהו חלום דמיוני שנתייחס אליו כפריקת לחצים, פחדים או תשוקות.

המקובל הרמח"ל מסביר שהנשמה מורכבת מחמישה רבדים: נפש, רוח, נשמה, חיה ויחידה. בזמן השינה הנפש הנמוכה ביותר נשארת בגוף ושומרת על תפקודו. ושאר הרבדים הגבוהים יוצאים מהגוף. לכן שינה היא אחת חלקי שישים מהמוות. הנשמה זקוקה לשינה לשם טעינת כוחות חדשים, לה ולגוף. ע"י התחברות הנשמה למקור הכוח העליון, לבורא עולם, כדי לקבל "טעינה אנרגטית" בעולם העליון.

אומר הרמח"ל  שכאשר הנשמה יוצאת מחוץ לגוף בשינה, הנשמה יכולה "לטייל" ואז היא פוגשת יצורים רוחניים כמותה, ויכולה לקבל מידע על מה שקורה במרחקים או על מה שעתיד להיות, ולהזרים את המידע הזה לגוף! היא פוגשת נשמות אחרות ונשמות של נפטרים וכן מלאכים שונים ואפילו שדים והמידע מהם יכול להיות לפעמים אמיתי או כוזב. ישנם סימנים מיוחדים שמפורטים בגמרא, לאמיתות המידע מאותם יצורים רוחניים. כמו בפרשתינו שחלום יוסף חוזר ונשנה והפך למציאות…

שבת חלומית שלום לכל עם ישראל

(נשלח ונערך ע"י דניאל באבאייב ומוקדש ב"ה לכל החלומות של עם ישראל שיתגשמו לטובה)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • נראה מה יהיו חלומותיו!
  • מידת הבטחון, ויוסף
  • תולדות עשו ותולדות יעקב
  • מעמק חברון לעמק דותן - בעקבות יוסף ובעקבות המדרש
  • "אלה תֹלדות יעקב"
  • הנהגה ישרה והנהגה פתלתלה
  • כיבוד אב של יוסף
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.