אכילת מצה לפני הסדר

הדפסה הדפסה

על פי ההלכה אסור לאכול מצה בערב פסח לפני ליל הסדר. לא רק זאת, אלא שהגמרא משווה את זה למי ש"בא על ארוסתו בבית חמיו". נראה לא ברור מדוע יש בזה משהו כל כך חמור.

לכאורה היינו אומרים שכל הסיבה היא משום שרוצים שאדם יאכל את המצה בתיאבון כאשר יגיע הערב, ולא יתמלא מטעם המצה לפני, אבל פרטי ההלכה לא לגמרי מתאימים לזה. האיסור לאכול מצה לפני בסדר הוא רק במצה שאכן אפשר לצאת בה ידי חובה בסדר עצמו. למשל, אם מכינים מצה אבל בשעת אפיית לא מתכוונים שתהא זו מצת מצווה, אלא סתם אופים סיפת בצק, למרות שהתוצר הינו מצה לכל דבר, ובהחלט לא חמץ, זה לא נחשב מצה שאסור לאכול לפני הסדר. אז למה דווקא מצה שראויה לליל הסדר אסור לאכול לפני? ומה מהות ההשוואה?

כאשר אנחנו אוכלים מצה בליל הסדר אנחנו מברכים "על אכילת מצה". בדרך כלל כשאנחנו אוכלים משהו אנחנו מברכים ברכה כללית. איננו מברכים "על אכילת תפוח" או "על אכילת בננה" (וגם "המוציא" איננה ישירות על האכילה), מכיוון שאיננו מצווים ספיציפית לאכול את אותם תפוח או בננה. בלילה סדר יש לנו ציווי מפורש של אכילת מצה דווקא.
הדבר דומה לאדם הראשון. כאשר הסתובב האדם הראשון בגן עדן, הוא צווה לאכול מפרי הגן. בהחלט יתכן שבגן עדן כן היה צריך לברך "על אכילת תפוח" (בשם הרב אלון), כי שם היה ציווי לאכול ממש. זו היתה חלק מהקדושה שבה החול תפס מקום לצד הקודש.
כאשר אנחנו אוכלים מצה בליל הסדר, אנחנו מכניסים מעט מהאופן שבו חיינו בגן עדן. זוהי "מצת גן עדן" במובן הזה שנצטווינו לאכול אותה, ביחוד.

אם אדם מגיע לערב ליל הסדר, לאחר שביער את כל החמץ (שמסמל את יצר הרע) הוא יכול לחשוב שכבר בבוקר לאחר הביעור הגיע הזמן שבו יש לו את "בחינת גן עדן" הזו. לכן, מזהירה אותנו ההלכה שיש בכך עשיה לפני זמנה כמו "הבא על ארוסתו בבית חמיו". חלק ממה שנותן למצת גן עדן את משמעותה הינו הציווי והזמן שבו ציווי זה חל, ויש להזהר שלא להקדים אותו, ולעשות אותה על פי ציוויה – "אשר קידשנו במצוותיו וציוונו על אכילת מצה".

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • "ועשה פסח לה' " – על חשיבות הפסח ממשנהו
  • ליל הסדר - מדוע שם זה?
  • מהלכות פסח - התורה והחיים
  • מצות אכילת מצה
  • חודשים ושנה בלוח העברי
  • פסח ושבועות - חיפזון ומתינות
  • דבר תורה לפסח
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.