המעביר על מידותיו

הדפסה הדפסה

"המעביר על מידותיו, מעבירים לו על כל פשעיו",
ויש לשאול:
1) מדוע נקט לשון:"מעביר"?!
2) מדוע מעבירים דוקא את הפשעים?!

נראה לי לבאר,יש מושג של 'תיקון המידות', ויש מושג של 'מעביר על המידות','תיקון המידות', הוא ניתוב המידות והכוחות המושרשים באדם לצד החיובי שלהם בלבד.

'מעביר על המידות', אינו תיקן את מידותיו, אלא כובשם כדי לא להגיע למחלוקת.

ישנן כמה סוגי עבירות:
1) חטא=שגגה.
2) זדון=מזיד מחמת תאווה.
3) פשע= מרד כדי להכעיס.

אדם שפושע כדי להכעיס, שלא מחמת תאווה, פירוש הדברים שהוא מחשיב את רצונו ודעותיו מעל ציווי התורה,לכן, אם אותו אדם מעביר על מידותיו, מגלה שהוא מבטל רצונו מפני רצון התורה.

לכן, מעבירים לו על כל פשעיו, מעבירים את חומרת עבירותיו מרמה של 'פשע' לרמה של 'זדון', כי כשהעביר על מידותיו וביטל רצונו מפני רצון שמים, גילה למפרע שהעבירות שלו אינם מחמת חשיבות רצונו על רצון התורה, אלא מחמת תאווה,לכן מעבירים ומורידים את פשעיו מרמה של פשע מחמת להכעיס לרמה של זדון מחמת תאווה.

וזהו שכתוב: "הנעלבים ואינם עולבים שומעים חרפתם ואינם משיבים, עליהם הכתוב אומר 'ואוהביו כצאת השמש בגבורתו",

איפה השמש יצא בגבורתו?!
אומרים שם המפרשים ביניהם המאירי, כשהלבנה קטרגה, השמש שתקה, ולכן היא נשארה במקומה, בגודלה, והלבנה נתמעטה.

מצב החמה לא השתנה אלא חשיבותה עלתה מחמת התקטנות הלבנה, אדם שמעביר על מידותיו מעבירים לו את פשעיו, כלו' החטאים לא נמחקים, עומדים במקומם, אלא רק פוחתים מחומרתם, מ'פשעים' ל'זדונות'.

(נשלח ע"י אריאל שלמה)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה

https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.