הנהגה ישרה והנהגה פתלתלה

מה עושה סיפור יהודה ותמר באמצע מאורעות יוסף?
כאן אנחנו לומדים עוד פרק בדרכי ההשגחה העליונה. כתוב במדרש רבה, "ר' שמואל פתח, "כי אנכי ידעתי את-המחשבת"(ירמיהו כ"ט י"א), שבטים היו עסוקים במכירתו של יוסף, ויוסף היה עסוק בשקו ותעניתו, ראובן היה עסוק בשקו ותעניתו, ויעקב היה עסוק בשקו ותעניתו, ויהודה היה עסוק ליקח לו אשה, והקב"ה היה עוסק ובורא אורו של מלך המשיח". מה זאת אומרת?
כתוב במגילת רות, "ואלה תולדות פרץ, פרץ הוליד את-חצרון. וחצרון הוליד את-רם, ורם הוליד את-עמינדב. ועמינדב הוליד את-נחשון, ונחשון הוליד את-שלמה. ושלמון הוליד את-בעז, ובעז הוליד את-עובד. ועבד הוליד את-ישי, וישי הוליד את-דוד" (רות ד' י"ח).
"ואלה תולדות פרץ", מתי נולד פרץ? בפרשה שלנו. באמצע כל הירידות והבלבולים, הקנאה והפגמים, נולד פרץ מהחיבור בין יהודה ותמר. בזיווג זה עובר זרעו של משיח בן דוד. באמצע ההסתר הכי גדול – היעלמו של יוסף, אבלו של יעקב והסתלקות השכינה ממנו, מספדו של ראובן, ענייניו של יהודה – נולד הגואל.


אומר הרב שיינברגר שליטא, יש שתי מיני הנהגות בעולם, הנהגה ישרה והנהגה פתלתולה . ישרה זה כשהכל הולך ברור, יודעים לאן הולכים ומה המטרה, הכל הולך חלק. פתלתולה, זה כשאדם הולך, רוצה להגיע למזרח, אבל הוא מסתכל רק על המערב. סיפור יהודה ותמר הוא כזה סיפור הפוך, כל כך קשה. אבל תכליתו לידת משיח.
כל הסימנים מראים שהעולם הולך בכיוון אחד והקב"ה בתוך זה כבר מכין את הזרעים לדבר האמיתי, זאת הנהגה פתלתולה. כמו הזרע שצריך להירקב באדמה על מנת לצמוח מחדש, כך היה צריך את כל הירידה הזאת כדי להוליד את זרעו של משיח. גם במישור האישי וגם במישור העולמי, נראה היום שהעולם מונהג בהנהגה פתלתולה. חייבים לזכור תמיד שהיד המכוונת פועלת, שאנחנו לא לבד ח"ו. יש השגחה ויש תכלית לכל הפעולות. דווקא מתוך החושך הגדול יכול לעלות אור חדש על העולם. יתרון האור מהחושך.

(נשלח ע"י מרכז מודעות http://www.mudaut.co.il/ )

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • כי אם זכרתני אתך
  • יוסף: מבית פוטיפר לבית האסורים
  • "והוא נער את בני בלהה ואת בני זלפה" (לז, ב)
  • "וימאן להתנחם"
  • אפלית יוסף וגלות מצרים
  • "אלה תֹלדות יעקב"
  • מידה כנגד מידה בפרשת וישב
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.