ככה מבקשים? דבר ברור!

הדפסה הדפסה

"יפקוד ה' אלוקי הרוחות לכל בשר איש על העדה" (במדבר כז.טז)

בפרשת פנחס מתוארים ימיו האחרונים של משה רבנו עליו השלום, כשמגיע זמנו לעבור מן העולם -הוא מבקש מהקדוש ברוך הוא שירשו בניו את גדולתו כפי שמבואר ברש"י: "כאשר שמע משה שאמר לו המקום תן נחלת צלפחד לבנותיו אמר הגיעה השעה שאתבע צרכי שירשו בני את גדולתי" מסביר שפתי חכמים, ששאל את ה' האם צריך למנות פרנס או שירשו בניו אחריו את גדולתו כמו שאמר תן את נחלת צלופחד לבנותיו.
ככה שואלים? ככה מבקשים? תדבר ברור! תדרוש במפגיע- ריבונו של עולם, יש לי שני בנים גרשום ואליעזר -תהפוך אותם לממשיכי דרכי. תן להם גדולה ומלוכה. אם נא מצאתי חן בעיניך- תן את גדולתי לבני אחרי!! מה זה "יפקוד ה' אלוקי הרוחות לכל בשר איש על העדה"….
אלא מלמד אותנו משה רבנו עליו השלום, בענוותנותו העילאית, כיצד יש לבקש דברים מה'!
אנחנו לא יודעים מה טוב לנו באמת! אנחנו לא יודעים במה לבחור, בעיני הבשר שלנו. אנחנו יכולים לחשוב שזכייה בלוטו לדוגמא, היא הדבר הכי טוב שיכול לקרות לבן אדם, אבל המציאות מוכיחה שרבים וטובים אשר זכו בלוטו חרב עליהם עולמם… התגרשו הסתכסכו עם המשפחה… נכנסו להימורים…נפלו לסמים… הפסידו את כל כספם הרב שכבר הרוויחו, ועוד נשארו חסרי כל עם חובות!
לא כל מה שאנחנו רוצים וחושבים שהוא טוב בשבילנו הוא באמת טוב. אז מה אני אבקש? אני אבקש שה' הטוב בעיניו יעשה. כאשר מבקש משה על בניו הוא לא דורש זאת במפגיע כי יתכן ואין זו טובתם שיהיו המנהיגים אחריו. מגלה לנו רש"י כי נתאווה משה ורצה שירשו בניו אחריו את גדולתו, אבל אם אין זו טובתם או טובת העם- הוא לא רוצה בכך! ולכן מבקש משה יפקוד ה'.. איש על העדה ולא יותר, אם זו טובתם וטובת העם, יסייע ויצליח ה' את דרכם. ואם אין זו טובתם וטובת העם, ייתן ה' את התפקיד לאדם הנכון.

כך גם אנחנו, בבואנו לבקש מה' משהו, אל נבקש על המחסור הספציפי- אלא על המצופה להיות נשלם לאחר מילוי המחסור. לדוגמא, אם אדם אין לו בת זוג לא יבקש אישה יפה, וגבוהה, ומשכילה ומזרחית, וצעירה, וממשפחה מבוססת וכו' וכו' אלא יבקש את זיווגו הראוי לו משורש נשמתו שאיתה יהיה לו תיקון לנשמתו, ויחיו בשלום בית באהבה אחווה שלום ורעות. ה' ישלח לו את המתאימה ביותר בשבילו. לפעמים היא לא תעמוד בכל הקריטריונים הראשוניים שהציב לו האדם- אבל היא תהיה מה שהוא באמת צריך לפי דעת תמים דעים.
אדם רעב או נזקק לא יסביר לה' בתפילתו מה לעשות על מנת לעזור לו, כגון אנא ה' תעשה שאמצא חן בעיני אנשים ויתנו לי כסף, או תעשה שיביאו לי אוכל, או תעשה שזכה בלוטו, או שאעבוד בעבודה מכניסה אלא יבקש ישועה לכל מכאוביו וחסרונותיו וה' הטוב בעיניו יעשה! יתכן ויזמן לו הקדוש ברוך הוא ישועה ממקום שבכלל לא חשב עליו! לדוגמא ימצא מציאה ויהיה עשיר גדול, או יירש ירושה מאיזה קרוב משפחה רחוק, או יעלה לגדולה ושימו אותו נשיא או מנהיג לפתע פתאום. לו היתה מתקבלת תפילתו כמו שביקש מתחילה -היה נשאר עני אשר מוצא חן על הבריות- כמו שביקש… והיו נותנים לו צדקה בסדר פנים יפות ותו לא…..
לכן אל תגיד לה' מה טוב לך- אלא תבקש מה' מה שטוב לו!

(טל יקותיאלי. לע"נ מו"ר אבי גד בן אסתר ז"ל הכ"מ)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • מה תרצה להיות שתהיה גדול? נביא
  • זכייה בכתר
  • מפקד פינחס ומפקד במדבר
  • מי באמת עמד מאחורי עצת בלעם?
  • השיב את חמתי מעל בני ישראל
  • פינחס הוא אליהו הנביא
  • קח לך!
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.