למה פעל יוסף להגשמת החלומות אשר חלם?

"ויזכור יוסף את החלומות אשר חלם להם ויאמר אליהם מרגלים אתם לראות את ערוות הארץ באתם" (בראשית  צב. ט)

מה הקשר בין זה שזכר יוסף את החלומות אשר חלם, ובין האשמותיו את  אחיו שהם מרגלים?האם ניתן לתאר את יוסף כנקמן? למה חשוב ליוסף שיתגשמו החלומות? האם עודף גדולה הוא? ואם כבר, אז התגשם רוב החלום, הנה רוב אחיו השתחוו לו, למה לפעול ולגרום שגם אחיו הקטן ישתחווה לו, וגם אביו ואמו יבואו וישתחוו לו (אולי מתייחס החלום לבלהה)  

נראה שגם המפרשים התחבטו בשאלות אלו ונתנו מספר פירושים.
אור החיים מסביר שהתכוון לכפר עוונם.
רש"י מסביר שזכר את החלומות, וידע שנתקיימו- שהרי השתחוו לו.
הרמב"ן מפרש שזכר שאחד עשר כוכבים משתחוים לו, וביקש להביא את בנימין על מנת שיתקיים החלום הראשון. ולאחר מכן פעל להביא את אביו יעקב, בכדי שיתקיים החלום השני.

מה העניין בהגשמת החלומות? איזה אינטרס מניע את יוסף בחתירה להגשמתן? למה מאשים יוסף את אחיו בהאשמות חמורות של ריגול ועושה הצגה שלמה, על מנת להגשים את החלומות? מה כל כך חשוב בהם? נאמר כאשר סיפר יוסף לאחיו ולאביו את החלומות, שיעקב אביו "שמר את הדבר". מפרש אדרת אליהו "שרצה בקיום החלום"! למה יעקב רוצה בקיום החלום? ממש לא מובן…

יש לפרש כי גם יוסף וגם אביו יעקב מבינים שעליו לתפוס את מיקומו המיוחד בהובלת בני יעקב ועם ישראל. הוא אמנם לא יהודה אך ממנו יוצא משיח בן יוסף, וביחד עם משיח בן דוד אם ממלאים את תכליתם. על מנת שזה יקרה צריך  שיתגשם החלום! צריך שיוסף יתפוס את המעמד של מנהיג שכולם משתחווים לו! לכן שומר יעקב את הדבר ומצפה לקיומו. לכן פועל יוסף להגשמת החלומות, לא מתוך קטנוניות או נקמנות אלא מתוך אחריות!

(טל יקותיאלי. לע"נ מו"ר אבי גד בן אסתר הכ"מ)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • "מקץ שנתיים"– מה הקשר לחנוכה?
  • מדוע נפעם פרעה בבוקר
  • "קץ שם לחושך"
  • דרכם של האחים אל התשובה
  • חטאם של האבות ותשובתם של השבטים
  • 'אֶת שְׁנֵי בָנַי תָּמִית אִם לֹא אֲבִיאֶנּוּ אֵלֶיךָ' - האם ראובן הינו בכור שוטה?
  • סתירה במדרש
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.