הקשר העל טבעי בין עם ישראל לשבת קודש

הרב שלמה לוינשטיין מביא בשם הרב שמשון רפאל הירש את מדרש הפליאה שיום ד' בו תלה אלוקים את המאורות הוא בן הזוג של יום א' בו ברא את האור ומשמש כתשתית של יום ד', וכך יום ה' בו ברא את הדגים והעופות הוא בן הזוג של יום ב' בו הבדיל בין המים העליונים לתחתונים ומשמש כתשתית של יום ה', ויום ו' בו ברא את בעה"ח ובני האדם הוא בן הזוג של יום ג' בו אמר אלוקים "וְתֵרָאֶה הַיַּבָּשָׁה" (בראשית א, ט) ומשמש כתשתית של יום ו'. ומשראתה כך השבת שאלה את ד' מי יהיה בן זוגה והוא יתברך ענה לה שעם ישראל יהיה בן זוגה. עכ"ל.

ועלה בדעתי לומר בעה"י שימי החול מ-א' ועד ו' מסמלים את הטבע והעולם החומרי והזמני הזה ולכן מתאים שיהיו בני הזוג אלו של אלו, ולעומת זאת השבת שהיא מעין עוה"ב היא מעל הטבע ולכן ראוי שגם בן זוגה יהיה מעל הטבע ולכן עם ישראל הוא הזוכה המאושר שנבחר לשמש בתפקיד המכובד והנשגב באופן טבעי, שנשמותיהם הם חלק אלוקה ממעל וחצובות הן מתחת כסא הכבוד וכל מציאותו ומהותו הן מעל הטבע. וכשם שהשבת היא הנשמה של כל השבוע שכל ימי החול ניזונים ממנו כך גם עם ישראל הוא הנשמה של כל בני האדם והעולם כולו, שהרי העולם מתקיים בזכות ישראל שלומדים תורה, כדכתיב: "כֹּה אָמַר ד' אִם לֹא בְרִיתִי יוֹמָם וָלָיְלָה חֻקּוֹת שָׁמַיִם וָאָרֶץ לֹא שָׂמְתִּי" (ירמיהו לג, כה). וכך יוצא שהשבת היא התשתית הטבעית של עם ישראל, הרבה יותר מימי החול אע"פ שגם בהם יש צורך לפעול, לתקן ולהכניס בהם כמה שיותר תורה, מצוות וקדושה, שהרי נשמותיהם הגיעו מהעולמות העליונים ועתידות הן לחזור אליהם, ללמדנו על החיבור והשיכות של עם ישראל לחיי הנצח של העוה"ב, ועל הסוד הגדול שעל כל אדם לדעת שכדי לעבור את כל השלבים, הנסיונות, הקשיים והאתגרים של העוה"ז בהצלחה אסור לו להיות משועבד אליו ועליו למעשה להתאמץ בכל כוחו להתנתק ממנו ולהתעלות מעליו ככל שרק אפשר ולחיות בו ע"פ עולם המושגים של העוה"ב, ורק אדם שיצליח בכך העוה"ז יתחיל להאיר לו פנים ולהוות עבורו גן עדן עלי אדמות של ממש. בהצלחה לכולם.

(נשלח ע"י ברוך עינב)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • מה ניתן ללמוד מהפסוק הראשון שבתורה?
  • עבודת האדם
  • כלי המנגינה בחיי האדם
  • על הפיוט "שלום עליכם"
  • על הפיוט "שלום עליכם"
  • מדוע מבדילים בתפילה במוצ"ש
  • רמז לאדם בבריאת העולם
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.