"החלש שורד"

העולם מתחלק לשנים, החזקים והחלשים. בעלי שררה, ועושי דברם. חיות טורפות, ונטרפים. גדלנו על לגיטמציה מוחלטת לכח, לכולנו מוכרת הסיסמה "החזק שורד" אם האריה לא יטרוף הוא ימות ברעב. אם לא נשתמש "במרפקים", נשאר מאחור.. האם בחברת בני האדם, כללי ההישרדות של הטבע תקפים? או שמא לנו כללים משלנו..

 בפרשת וארא מופעל לא מעט כח. על אף המכות הקשות הניתחות על מצרים, פרעה מתעקש להכביד את לבו ולא לשלוח את ישראל בכל מחיר. אני אוותר? אני אכנע למכות? מה פתאום! אני שורד! אני עמיד בפני כל כח שיופעל כלפי, "לי יאורי ואני עשיתיני" "לא ידעתי את ה' וגם את ישראל לא אשלח.." פשש.. באמת מנהיג יוצא דופן, לא חת ולא ירא.. אך בואו נבחן האם העקשנות משתלמת..

 לקראת סוף הפרשה ישנו פסוק שבמבט ראשון נראה כחידה סתומה "והפשתה והשעורה נוכתה כי השעורה אביב והפשתה גבעול – והחטה והכוסמת לא נוכו כי אפילות הנה" מה קרה בברד לפשתה ולשעורה, שלא קרה לחטה ולכוסמת, ומדוע?

הפשתה והשעורה בתקופה של מכת ברד היו כבר גבעול קשיח, ולכן הוא נוכה-נפגע, ונשבר. משא"כ החטה והכוסמת היו רכות, והם לא נפגעו הם רק התכופפו קמעה ולאחר המכה התאוששו וקמו. כאן דוקא החזק נשבר, והחלש שרד. כמה סבל המצרים יכלו לחסוך לעצמם, אם רק היו מרכינים ראש, מתרככים קמעה, ומרפים מעקשנותם. לקח זמן רב עד שחלק מן המצרים הבינו שלא בהכרח החזק שורד.. "הירא את דבר ה' מעבדי פרעה הניס את עבדיו ואת מקנהו אל הביתים" והציל את ממונו. אך העקשן השאיר את מקנהו בשדה, והפסיד את מקנהו בברד.

 התיבה שהצילה את משה מטביעה ביאור, היתה עשויה מ"גמא" מבאר רש"י את ההיגיון הלא טבעי בבחירת חומר רך, לעשיית התיבה: "ודבר רך הוא, ועומד בפני רך ובפני קשה" דוקא חסרון קשיחותו יציל אותו משבירה, נמיכות הקומה וענוותנו, תצמיח מנהיג חזק, שיהיה עמיד מול עם מאתגר.

וכפי שרש"י מסיים בשם המדרש "כי אפילות – פלאי פלאות נעשו להם (לחטה והכוסמת) שלא לקו" אכן לטבע חוקים משלו, אך להנהגת "פלא" ה' בעולם יש חוקים אחרים. לרוך, ולכפיפות הקומה יש עוצמה משלה.    

 (הרב אברהם רינת)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • איך קוראים לקב"ה?
  • "למה זה תשאל לשמי"
  • השתדלות
  • עוצמתו של משה
  • קיומם של הרשעים
  • מיהו מושא החיזיון התאולוגי של מכות מצרים?
  • "והמה עזרו לרעה"
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.