​"תרדמת חורף"

החורף סוף סוף הגיע, גשם, קור, הימים קצרים והולכים, והלילות מתארכים.. אי שם בשעות אחר הצהרים המוקדמות, מושבנו מחשיך, ולעיתים מחשיך מידי.. איש איש מתכבל בביתו, בכורסתו.. ושוקע בתרדמת חורף נעימה.. מדוע לילות החורף ארוכים כל כך? אדם בוגר, בחיי שגרה תקינים, לא יכול לישון ארבע עשרה שעות בכל לילה. איזה צורך יש להחשיך ולהשבית את העולם, בשעה כל כך מוקדמת? בעולם ללא חשמל, ותאורה, מה אפשר לעשות עם כל כך הרבה שעות חושך?

פרשת ויצא עוסקת בצורה נסתרת, בשנתו של יעקב. "וישכב במקום ההוא" "באותו מקום שכב, אבל י"ד שנים ששמש בבית עבר, לא שכב בלילה, שהיה עוסק בתורה" (רש"י). במשך ארבע עשרה שנה, יעקב לא עלה על יצועו לשינה מסודרת, הוא נמנם על ספרו, והיה שקוע בתורתו. היינו מצפים שלאחר כל כך הרבה זמן שלא שכב, כשיצא לדרכו מבית מדרשו יצנח במקום הראשון שרק יוכל.. אך.. "וילן שם כי בא השמש" .. "משמע ששקעה לו חמה פתאום, שלא בעונתה כדי שילין שם" (רש"י) ה' היה צריך להקדים את השקיעה כדי שסוף סוף יניח צדיק את ראשו. סוף סוף יעקב נרדם.. ננסה לדמיין את הבוקר הראשון שלו.. הוא קם, מתמתח, וחושב, אח.. איזה כיף לישון בשכיבה, ולא לנקר מעל הספר, זה איכות אחרת של שינה, אך יעקב מתעורר בבהלה מחלומו, ונרתע מקדושת המקום.. ואומר: "אכן יש ה' במקום הזה ואנכי לא ידעתי" "שאם ידעתי לא ישנתי במקום קדוש כזה" (רש"י). יעקב יוצא לדרכו חרנה, וגם שם מחכה לו לילות טרופים, כפי שיעקב מסכם זאת: "הייתי ביום אכלני חורב וקרח בלילה ותידד שנתי מעיני"

הלילות שלנו נועדנו גם לשינה, אך לא רק..! הלילה הוא הזמן, בו אין אנו יכולים לעסוק בכל מה שאנו טורחים סביבו במשך שעות האור, מרוץ העולם נעצר, ומפנה את מקומו לדברים החשובים באמת.
בגמרא במסכת עירובין (סה.) נחלקו אמוראים מהי מטרת הלילה האם לשינה או ללימוד. תוספות מבאר שכל שיטה מדברת על תוקפה אחרת בשנה. לילות תמוז הקצרים, הם פרק הזמן שנועד לשינה, אך כשהלילות מתארכים, מטרת שעות אלו, לפנות לנו זמן ללימוד שקט, רציף ורגוע.. "וכיון דלא נברא אלא לכך, על כן צריך להזהר בה יותר" "וכל העוסק בתורה בלילה ה' מושך עליו חוט של חסד ביום"

הגמרא מסיימת, בסיפור קצר וקולע, הממחיש את חשיבות הלילות בעולם הזה: אמרה לו בתו של של ר' חסדא, לר' חסדא, לא רוצה מר לנמנם קצת? אמר לה: עוד מעט יגיעו ימים ארוכים וקטנים, (ימים שהוא בקבר, ארוכים לשינה, וקטנים לעסוק בתורה ומצוות-רש"י) ונישן הרבה.. וכפי שהנביא הושע מסיים את הפטרת השבוע, "ישרים דרכי ה', צדיקים ילכו בם, ופושעים יכשלו בם" ה' נותן לנו את הזמן, והמקום, אנחנו מחליטים האם לקום.. או לישון..​

(הרב אברהם רינת)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • והנה אנכי עמך
  • חזרת יעקב על עקביו – מדוע?
  • שימוש ברע ככלי לטוב
  • שתי סיבות שמחזירות לארץ
  • סולם יעקב והאדם הפרטי
  • יעקב - איש החלומות
  • בית הא-להים ושער השמים
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.