"נוסחת התמימות"

בסמל הרשמי של גופים שונים העוסקים בעולם הרפואה ניתן להבחין "בנחש הנחושת" המוזכר בפרשה. נחש שבא להזכיר לעם הנשוך, שראשית צריך להביט אל על, ולזכור "שאני ה' רופאך" אין רופא שמרפא בכוחות עצמו, כולם משתשמים ביכולת המופלאה שה' נטע בגופינו להתרפא. ושצריך מדי פעם להרים את הראש ולזכור שגם נחש נחושת, יכול להיות שליח טוב, של הרופא הגדול.

ואין זה המקום היחיד בפרשה בו אנו נפגשים במסר זה. ואולי ניתן לכנות פרשה זו כ"פרשת התמימות". פרשה זו מרכזת בתוכה מספר סיפורים שמסר אחד נשקף מהם: "פרה אדומה" היא סמל ודוגמא לקיום המצוות בתמימות, גם כשהם נראות לנו "כחוק" ללא טעם. משה "במי מריבה" מכה את הסלע, במקום לדבר אליו, כדי שיצאו מים. מעשה שלפי דרגתו של משה לא היה בו תמימות מוחלטת, אלא חריגה מהליכה אחר ציווי ה' בצורה מוחלטת. "אדם כי ימות באוהל" לימוד תורה מתקיים רק במי שממית עצמו עליה, כלומר מניח בצד כל שיקול כזה או אחר, ומוסר עצמו בצורה תמימה ושלמה ללימוד תורה. והמסקנה העולה "תמים תיהיה עם ה' אלוקיך – וכפי שרש"י מפרש בפרשת שופטים: "אל תחקור אחר עתידות", אל תחשבן מה יהיה מחר, ומה יקרה אם..

אך בהמשך הפרשה אנו נתקלים במסר קצת שונה. "על כן יאמרו המושלים בואו חשבון" והגמרא במסכת בבא בתרא דורשת פסוק זה: "המושלים" – אלו המושלים בייצרם. "בואו חשבון" – בואו ונחשב חשבונו של עולם, הפסד מצוה כנגד שכרה, ושכר עבירה כנגד הפסדה. רגע, כן לחשבן או לא? ללכת בתמימות או לחשב חשבונו של עולם?

כאן נמצאת הנוסחה של התמימות המושלמת. התורה אינה דורשת מאיתנו תמימות חסרת דעת. אין שום הגיון בלעצום עיניים וללכת שבי אחריו.. אדם שלא יכלכל את צעדיו לא יצליח במאומה. ה' דורש מאיתנו תמימות שהיא תוצאה של חשבון וחשיבה. תחשוב, תחקור, תבדוק מה אתה יודע, ומה עדיין לא.. במה אתה שולט ובמה קצת פחות.. ואז תבין שהתמימות היא הבחירה הטובה ביותר של האדם החושב! משום שהייצור האנושי שמייחס לעצמו כל כך הרבה, הוא באמת ייצור שברירי, איננו יודעים כיצד הכל קיים ומה יקרה בעוד רגע. וכפי שאמר יפתח למלך בני עמון בהפטרת השבוע: אין לך שום סיבה להלחם בי משום ש.. "אשר יורישך כמוש אלוקיך, אותו תירש" לא המלחמה קובעת את הגבולות, ולא החשבון העתידי משפיע על התוצאות.

(הרב אברהם רינת)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • "ודברתם אל הסלע לעיניהם" - החטא כתלוי נסיבותיו
  • מטהרת טמאים ומטמאת טהורים
  • סמל השלום והאהבה בעם
  • "לְהֵיטִבְךָ בְּאַחֲרִיתֶךָ": תלונות דור ההמשך
  • ולקח אזוב
  • אין מקום לטעויות בעבודת השם
  • תלמוד גדול, שתלמוד מביא לידי מעשה
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.