לכבוד יום ירושלים – על הרב שלמה גורן זצ"ל

לאחר הכרזת המדינה והקמת צה"ל, נתמנה הרב שלמה גורן לרב הצבאי הראשי הראשון ע"י ראש הממשלה דוד בן גוריון ובתמיכת הרב הרצוג והרב מימון זצ"ל. בזכות ההנהגה של הרב גורן, צה"ל נבנה כמסגרת המאפשרת שילוב של דתיים וחילוניים, דבר שלא היה מובן מאליו באותם הימים בהם הקימו את הצבא. אלפיים שנה לא היה לעם ישראל צבא, ולכן חכמי הדורות כמעט ולא עסקו בנושא התנהלות צבאית ע"פ ההלכה. ישנן סוגיות הלכתיות רבות הנוגעות לשעת מלחמה ולשעת שלום, והרב גורן היה צריך לחדש בתחום זה כמובא בספרו "בעוז ותעצומות".

הרב גורן תמיד צעד בראש הלוחמים גם במקומות קשים ומסוכנים. הרב נהג לומר את הפסוק: "וַיִּסָּעוּ ; וַיְהִי חִתַּת אֱלֹהִים, עַל-הֶעָרִים אֲשֶׁר סְבִיבוֹתֵיהֶם, וְלֹא רָדְפוּ, אַחֲרֵי בְּנֵי יַעֲקֹב." הרב אמר שזו סגולה בדוקה לשמירה במקומות מסוכנים.

העיר ירושלים נשארה מחולקת כ-19 שנה- העיר החדשה תחת שלטון ישראלי והעיר העתיקה תחת שלטון ירדני. בשנת תשכ"ז (1967), זיכנו הקב"ה לשוב לעיר העתיקה, לכותל המערבי ולהר הבית, כשנצחנו במלחמת ששת הימים את אויבינו.

לפנינו התאור של שחרור הר הבית והכותל כפי שסיפר הרב שלמה גורן זצ"ל , ששימש אז כרב הראשי לצה"ל, וליווה את לוחמי הצנחנים בדרכם להר הבית ולכותל המערבי:
"בשעת הצהרים…בא המשוריין והסיע אותי למוזאון, שם מצאתי את המח"ט מוטה גור והסמח"ט משה סטמפלה. ברכתי אותם על המשימה שקבלו ועל הזכות ההיסטורית שנתגלגלה לידם לכבוש את העיר העתיקה ולשחרר את הר-הבית והכותל המערבי. מוטה היה מדוכא מאוד, הוא הודיע לי כי קיבל פקודה לא להיכנס לעיר העתיקה, כי אם להקיף את העיר העתיקה מכל הצדדים מבלי לכבוש אותה. עניתי לו שאילו הייתי אני במקומו לא הייתי יכול להתאפק כאשר ניתנת לידי הזדמנות היסטורית כזאת לשחרר את הר-הבית אחרי אלפיים שנה. יתכן וזו הזדמנות חד-פעמית שניתנה לנו מן השמיים להחזיר את גזלת הדורות של ירושלים ומקום המקדש לעפ היהודי, ואי כיבוש העיר לעת כזאת עלול להוות חטא שלא יכופר. אני בטוח שהזדמנות הסטורית זאת לא תוזנח, וכי הפעם נזכה לשחרור ירושלים והר-הבית, ויש להתכונן לכך מבחינה נפשית…"

ואכן הפקודה שונתה וחיילינו נכנסו לירושלים דרך שער האריות, ולאחר קרבות קשים, הצליחו להניס את הצבא הירדני וירושלים חזרה לשילטון יהודי. בהמשך תאר הרב גורן את הגעתם לכותל המערבי שריד בית מקדשנו, כמעמד מרגש כשכל הלוחמים ביחד איתו פרצו בבכי, התנשקו והתחבקו, שרו "לשנה הזאת בירושלים הבנויה" , התפללו לעילוי נשמת הקדושים שנפלו במלחמה, כולם עמדו דום ושרו את "התקווה"…

הרב שרת בצה"ל כ-22 שנה ולאחר שחרורו מהצבא הוא מונה לרב הראשי של העיר תל אביב. לאחר כמה שנים ניבחר לתפקיד הרב הראשי לישראל ביחד עם הרב עובדיה יוסף זצ"ל.
הרב שלמה גורן זצ"ל היה מגדולי הדור, מנהיג רוחני ופוסק הלכה. כתב ספרים רבים בהלכה, באגדה ובפירוש חלק מהתלמוד הירושלמי, אשר זיכו אותו בפרס ישראל לספרות תורנית.

ב"ה מובא ע"י דניאל באבאייב ומוקדש לגאולת עם ישראל השלימה במהירה בימינו.

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • ירושלים - בין מקום קדוש למקום טהור
  • ירושלים - המקום אשר יבחר ה'
  • קדושת ירושלים
  • "מקדש מלך עיר מלוכה"
  • "יפה נוף משוש כל הארץ"
  • יום חפציבה
  • דרישת ציון וירושלים
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.