"הבית והחוץ"

במופע שהתקיים ב"בית העם" במושב בית מאיר אהרן רזאל שיתף ברקע לכתיבת שירו "עשרה אנשים" על חווית האדם שחווה מספיק "בחוץ", וחיפש קצת "פנים", ומצא מקלט בבית המדרש מהעולם הגועש והסוער. האם צודק הוא, והאדם צריך לתחום את גבולו במקלטים יצוקים ולבודד את עצמו מסביבת העולם? או שמא החוץ והפנים חד המה, זה עולמינו ובו אנו צריכים לחיות, להלחם, ולנצח מבלי לברוח ולחפש מקלט?

פרשת תרומה עוסקת בגבול הדק אך המשמעותי בין הבית לחוץ. בית המקדש נועד כדי ליצור מקום שיבדיל בין הקודש ובין החול. אך אם נסתכל ברזולוציה קרובה יותר נגלה אולי תמונה מורכבת יותר.

הארון היה עשוי עץ, והיה מצופה זהב כפי שנצטווה משה "מבית ומחוץ תצפנו" מי שהיה מביט על הארון היה רואה רק זהב, חלקו החיצוני הפונה לעולם, היה נראה בדיוק כמו צידו הפנימי שפנה לעבר ספר התורה, ושברי לוחות הברית. אך שונות היו יריעות העיזים הם היו ארוגות"מעשה חושב" באורח נס מי שהביט מצד אחד של היריעה ראה ארי, ומי שהביט מצדו השני ראה נשר. צדו החיצוני היה שונה לגמרי מצדו הפנימי.

ישנו הבדל מהותי בין הארון ליריעות, הארון עצמו היה עשוי עץ, הזהב היה רק ציפוי. אך  דמויות הרקמה של היריעות היו ממש הרקמה עצמה. גם אנחנו שמקדש מעט בתוכינו, במידה ונצליח לבנות לעצמינו עצמאות מוחלטת ניהיה נטועים "כעצי שיטים אלו, שחזה יעקב אבינו ברוח קדשו שישראל יצטרכו להם" ומבטי החוץ והפנים ציפוי הם לנו. נוכל לאחד ביניהם ולטשטש את הגבולות. נוכל "לבסומי בפוריא" ולפרוץ את החומה בין "הארור לברוך", בין הרצוי למצוי.

אך אם הדמות הנשקפת מאיתנו אינה רק ציפוי, אינה רק לבוש, אלא ממש שזור בתוכינו, אנחנו מרגישים שזה באמת המהות שלנו, אז ישנו צורך ליצור את ההבדלה בין הקודש ובין החול. בין פני הארי לפני הנשר. לדעת שבדרך נס ניתן לבודד את הבית "לעשות לו מקדש",  כדי "שישכוןממש בתוכינו" ולזכות להבטחת ה' בסיומה של הפטרת השבוע "ושכנתי בתוך בני ישראל ולא אעזוב את עמי ישראל"

(הרב אברהם רינת)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • האדם בונה את העולם
  • "ועשית מנורת זהב טהור"
  • האדם בונה את העולם
  • המעטפת והתוכן
  • לחיות את התורה
  • מבית ומחוץ תצפנו
  • הלב של המשכן
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.