חצי בן אדם

כשקוראים את פרשת יצירת האדם, מבינים כי נישואים למישהו שונה מאיתנו היא ברוב המקרים דווקא צעד משלים.

בכל פעם שמדברים על 'זוגיות', משהו בי מרגיש שלא בנוח…

זוגיות? שניות? והלא משאת הלב היא האחד, האחדות. אמנם אנו חיים בעולם הפירוד, בעולם של ריבוי, אך דווקא מערכת היחסים בין איש ואשה יכולה לתת לנו טעימה מהאמת העמוקה בה הגיוון מתמזג בהרמוניה נפלאה, וכל הפרטים הם חלק מתמונה אחת גדולה.

אכן, כבני זוג, אנו חווים לא אחת את השוני, הניגוד והמרחק זה מזה (ברצונות, בתכונות, בדרכי ההתנהלות), ועל כן יש צורך לקבל כלים לגישור, לקבלה ולהכלה. אך תכלית הכל איננה הנצחת הכפילות, אלא יצירת משהו אחר, שאיננו 1+1, אלא 1 כפשוטו.

האמת היא, שהמילה "יצירה" איננה מדוייקת, שכן בשורש – האחדות היא הבסיס, ואילו השניות היא החידוש. הזוהר הקדוש מסביר כי איש ואשה הם בעצם נשמה אחת שהתחלקה עם לידת כל אחד מהצדדים בבית ובמקום בו נולדו, ובחתונה שבים שני החלקים להיות אחד.

ניתן לעמוד על רעיון עמוק זה גם מתוך דקדוק בפשוטו של מקרא. נאמר (בראשית ה, ב): "זכר ונקבה בראם…  ויקרא את שמם אדם ביום הבראם". כלומר, אדם הראשון היה יצור המשלב בתוכו פן זכרי ופן נקבי. אמנם, המדרש מבאר, כי בתחילה הזכר והנקבה שבאדם היו דבוקים בגבם זה לזה, ולאחר שהקדוש ברוך הוא ניסר ביניהם והפרידם (כפי שמתבטא הדבר בסיפור הבריאה בפרק ב') נוצרה האפשרות לפגישה מחודשת, והפעם בבחינת "פנים אל פנים".

אם נוריד את הרעיונות המופשטים והגבוהים למעשה, נכיר בכך שעבודה זוגית מתוך תודעה בה בעצם אנחנו אחד, נותנת לעבודה כיוון אחר מהרגיל.

רבות בתוכנו חוות משבר לאחר שגילינו במהלך השנים שבן זוגנו הוא לא בדיוק מי שחשבנו, שחיפשנו… אך ההבנה כי השונות היא השתקפות של הבסיס המאחד, מאתגרת אותנו לגלות איך דווקא במקומות של ה'פיצוץ', טמון סוד בריאתנו, והחידוש שלנו בעולם.

הישות המשותפת שלנו, ה"אדם" שברא הקדוש ברוך הוא באופן ייחודי, ומורכב משנינו יחד, מתהווה מהמפגשים בין המהויות השונות שלנו. בנקודות של פער בינינו,  אל לנו לחפש רק פשרה המאפשרת לחיות בדו-קיום ובסובלנות, אלא לבחון כיצד נקודות החוזק והחולשה של כל אחד מאתנו מפרות זו את זו ומעשירות את מה שמתרקם בינינו.

כאשר עובדים מתוך מודעות של אחדות, כל משימה היא אפשרית. במקום אנרגיה שמתבזבזת על מאבקי כוח, מופנית האנרגיה לעבודה משותפת, בעלת כוח כפול ומכופל.

(נערך ונשלח ע"י דניאל באבאייב מדברי אורה רבקה וינגורט-עלון הידברות. ב"ה להצלחה וישועה וגאולה קרובה לכל עם ישראל)

שבת שלום לכל בית ישראל

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • בגדים : ה"עור" מול ה"אור"
  • "יום אחד" - זה יום הכיפורים
  • החברה האנושית – מגן עדן ועד הגירוש הכפול
  • מי צריך ענקים?
  • השקר בגן עדן
  • כיצד זה שהכהן מלוה את כל סדר בריאת העולם?
  • הלימוד בסדר העליות לתורה
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.