יום בשלות גורמי הקרישה בדם

אחת המצוות המפורסמות ביותר שביהדות – ואשר הובטחנו בתורה שבעל פה (גמ' שבת קל,א) שהיא תשמר על ידי עם ישראל לנצח ובשמחה, גם אם יהיו רבים שלא יקפידו על שמירת כל המצוות – היא מצוות ברית המילה.

וכך נאמר בפרשתינו: "ובן שמנת ימים ימול לכם כל זכר לדרתיכם".  -אין התורה מצווה למול את התינוק הנולד מיד בימים הראשונים ללידתו. היא גם אינה מצווה למול אותו מן היום השמיני והלאה. אלא "ובן שמנת ימים ימול לכם כל זכר.."
ביום השמיני בדווקא.

כמובן שאין אנו מתיימרים להבין בשכלינו המוגבל את עומק סיבת ציווי התורה. אך ראוי לנו להתבונן בגילוי מדעי חדשני מפליא הקשור ליום השמיני. נצטט מדברי ד"ר אילה אברהמוב (אסיא, כרך ג עמ' 384) במאמרה "בעיות קרישה ודמום ביילוד": "מנגנון הקרישה תלוי בקבוצת חלבונים הנוצרים בכבד, אשר נקראים 'גורמי קרישה' או 'פקטורי קרישה'. גורמים אלה מסומנים במספרים הרומיים I-XIII,
(13-1) והם מפעילים זה את זה בשרשרת [בעזרת אנזימים] עד לקבלת הקריש היציב הנקרא 'פיברין'.

בימים הראשונים אחרי הלידה אין הכבד בשל עדיין לפעילות זו, וברור שאינו יכול לעמוד במעמסת יתר של פעילות כירורגית. [דבר] היכול לגרום למותו של התינוק עקב דמם מסיבי, ללא יכולתו של התינוק להתגבר על הדמם הזה. באופן פיזיולוגי עד גיל 8 ימים הכבד מתחיל להתאושש, הוא הולך ומתבגר, ותיפקודיו משתפרים, ובגיל 8 ימים קיימת כבר רמה מספקת של גורמי קרישה, ומניעת דמם".

 יש לציין כי גם חוקרים לא-יהודים כגון ד"ר גיימס ארמנד קוויק, שנחשב לאחת הדמויות החשובות בהיסטוריה של הרפואה בארה"ב, הביעו את התפעלותם מקשר לא-מקרי זה שבין זמן הקרישה למועד ברית המילה. ד"ר גיימס ארמנד קוויק כותב: "אין זה מקרה שלפי דת משה מבצעים את טקס המילה ביום השמיני דווקא".

יותר מכך, ביוני 2000 יצאה לאור המהדורה המעודכנת של ספרו רב-המכר של ד"ר ס.י. מקמילן, הנקרא "אף אחד מן המחלות הללו". בו הוא מציין בפליאה כי בעוד שבימיו הראשונים של התינוק קיים חסר משמעותי בחומרי הקרישה, ואילו לאחר היום השמיני חומרי הקרישה עומדים על רמה מספקת וקבועה הנשארת לאורך כל חיי האדם (100%) – הרי שלקראת היום השמיני מתרבים חומרי הקרישה בקצב מהיר והם עומדים ביום השמיני על רמה של 110%!!

 כלומר, ביום השמיני, ורק ביום השמיני, מגיע ריכוז חומרי הקרישה לשיא של כל הזמנים, מעל הכמות הרגילה המלווה את האדם לאורך כל חייו.

 ואיש המדע הנכבד, ד"ר מקמילן, אינו מסתיר את התלהבותו: "יש לשבח את אנשי המדע שעמלו כל השנים הללו, עד שגילו שהיום הבטוח ביותר לביצוע ברית המילה הוא היום השמיני. אך בעת שאנו מוחאים-כף למדע על תגלית חדשה זו, אנו יכולים לשמוע הד עמום מדפי התנ"ך.
הדפים הללו מזכירים לנו שלפני 4,000 שנה האלוקים ציווה את אברהם למול, ואברהם מל את בנו ביום השמיני דווקא, לא משום מסקנה מדעית לאחר שנים רבות של מחקרים… יום זה נבחר על ידי מי שברא את גורמי הקרישה."

אכן, מי שעיניים לו, לבטח רואה הוא כאן בבירור רב את יד ה', שליט ומחולל הבריאה, ונותן התורה אשר קישר בדיוק רב את יום הגעת גורמי הקרישה שבדם לרמה הגבוהה ביותר, עם יום מצוות ברית המילה.
שבת שלום ומבורך לכל עם ישראל

(נשלח ע"י דניאל באבאייב, נערך מדברי הרב זמיר כהן שליט"א ע"י באבאייב דניאל להצלחת וישועת עם ישראל)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • מוסר המלחמה של אברהם אבינו
  • ההפרד וההדבק בביתו של אברהם
  • לא להתייאש
  • מדוע לאברהם שלוש נשים?
  • אַל נָא תְהִי מְרִיבָה בֵּינִי וּבֵינֶךָ –פרידת אברהם ולוט
  • אברהם אבינו – בין ריה"ל לרמב"ם
  • ראשית אונו של אברהם
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.