הבחירה המפתיעה של יוסף

אחרי שיעקב נפטר באים בניו אל יוסף אחיהם ומתחננים: "אביך צוה לפני מותו לאמר כה תאמרו ליוסף אנא שא נא פשע אחיך וחטאתם כי רעה גמלוך ועתה שא נא לפשע עבדי אלקי אביך".

האם יעקב באמת ציווה לומר ליוסף את הדברים האלו?
התורה לא מספרת על כך דבר. יש מן המפרשים המסבירים שיעקב באמת לא ידע עד יום מותו שיוסף נחטף ונמכר על ידי אחיו. כשהתברר לו שיוסף חי ולא נטרף על ידי חיה רעה יעקב חשב לעצמו שכנראה בנו נתפס על ידי סוחרי עבדים שהובילו אותו למצרים. יוסף מצידו מעולם לא סיפר לאביו את האמת על סיבת היעלמותו.

מדוע אם כך אמרו האחים ליוסף דבר שלא היה ולא נברא?

מסתבר שהם פשוט חששו לחייהם. הם היו בטוחים שהסיבה היחידה שיוסף לא פגע בהם וחיסל איתם חשבונות עד כה, היא רק כדי לא לצער את אביו הזקן. אך עכשיו כשיעקב נפטר, הגיע רגע הנקמה, והיא תהיה כואבת ואכזרית…

אך מתברר שטעות היתה בידם. יוסף לא העלה בדעתו אפילו לרגע לפגוע בהם. הוא מגיב על בקשתם בפליאה "התחת אלקים אני?! ואתם חשבתם עלי רעה, אלקים חשבה לטבה".
הוא מצליח להתעלות מעל רצון הנקמה הטבעי ואף לגלות כלפיהם דאגה ומסירות – "אל תיראו. אנכי אכלכל אתכם ואת טפכם".

יוסף מלמד את אחיו ואותנו שהאדם אינו מכונה. לוחצים אצלה על כפתור ואוטומטית תצא תגובה ידועה מראש. אלוקים ברא את האדם בצלמו והעניק לו בחירה חופשית. יכולת מדהימה להחליט כיצד ייראו חייו ולבחור בכל רגע כיצד לנהוג ואיך להגיב. גם אם פגעו בי והזיקו לי אין זה מחייב שאתמסר לנקמה ורדיפה נגדית. גם אם יש בעולם פיתויים וניסיונות, אין זה מחייב שאכנע להם ואוותר על אמונתי.

מאז ועד היום כל אחד וכל אחת צריך לעשות את הבחירה שלו. איך אני רוצה לחיות? האם להיות מופעל ומנוהל על ידי דחפים ויצרים, או לבחור ולחיות כאדם שנברא בצלם אלוקים.

נקודה למחשבה: נסו להיזכר ברגע בחיים בו עמדתם בניסיון גדול והתלבטתם כיצד לנהוג. מה דחף אתכם לנהוג כך או אחרת, ומה גרם לכם לעשות בסופו של דבר את הבחירה שלכם? מה יכול לעזור לאדם להתגבר על הרצון הטבעי לנקמה, חמדנות, קנאה או תאווה כלשהי?

(נשלח ע"י דניאל באבאייב מדברי הרב יוני לביא ובאישורו, לרפואת גיורא בן תמרה בתוך שאר חולי עמו ישראל)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • פשר 'חזון אחרית הימים' של יעקב
  • חובת אבלות מניין?
  • ישמך א-להים כאפרים וכמנשה
  • קיום השבועה ליעקב
  • "לו ישטמנו יוסף" – מחילה במעשה
  • יחד שבטי ישראל
  • דמעותיו של יוסף
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.