ו"טמא טמא" יקרא

בפשרת תזריע מסופר בין השאר על הליכותיו והלכותיו של המצורע.

טומאת הצרעת, לאחר שנקבעה על ידי הכהן, גורמת למצורע לצאת מחוץ לכל שלושת המחנות, ולהודיע לכל מי שרואה אותו שהוא טמא – "טמא טמא, יקרא".

נשאלת השאלה מדוע דוקא בטומאת צרעת יש לנהוג בצורה כזו ולהזהיר את כולם? יש עוד לא מעט טומאות ביהדות, ברמות ובמשמעויות שונות – טומאת מת, טומאת נידה, טומאת זב ועוד,  ולא מצאנו בהן ציווי להסתובב ולקרוא בקול כמו אצל המצורע.

אלא שהמצורע קיבל את הצרעת עקב חטא ספיציפי – לשון הרע. בזמן שבית המקדש היה קיים, אדם אשר היה חוטא בלשון הרע היהמקבל משמים עונשי צרעת הולכים וכבדים – צרעת הבית, צרעת הבגד, ולבסוף אם עדיין המשיך לחטוא באמירת רכילות ולשון הרע, היה מקבל את צרעת הגוף. רק לאחר שהיה חוזר בתשובה שלמה היתה הצרעת חולפת והכהן היה מטהר אותו ומחזיר אותו לתוך החברה. אדם שפוגע בחברה על ידי דיבורים רעים, חייב לצאת מחוץ למקום ישוב כל שלושת המחנות עד שיחזור בו.

אולם ללשון הרע יש השלכות נוספות.
לשון הרע הינו חטא שנעשה על ידי אחד מהכלים החשובים ביותר של האדם – הדיבור. מה שמפריד את האדם מהחיה. כאשר אדם לוקח את "כלי הדיבור" שלו, ומטמא אותו הוא פוגע בו וגורם לכל מה שנעשה על ידי דיבור להפגע.
התפילה שלו, לימוד התורה שלו, נפגעים וקדושתם נפגעת עקב הדיבורים האסורים שדיבר באותו הפה שבו הוא עכשיו מתפלל. כמו אמן שמנסה ליצור כלים בעזרת כלי מלאכה פגומים, אדם שרגיל בלשון הרע, גורם לזה שלתפילתו לא יהיה ערך וקדושה, כי דיבורי הרכילות ולשון הרע שלו, מטמאים את כל דיבורי הקדושה שלו.

לכן קורא המצורע "טמא,טמא". אדם ששקע בלשון עד כדי כך שהוא כבר קיבל צרעת, תפילתו כבר לא תשמע למעלה, והוא חייב לבקש מאחרים להתפלל עליו ולבקש עליו רחמים, כחלק מתהליך חזרתו בתשובה. הקריאה "טמא, טמא" היא הפתרון שנותנת התורה למי שלא מסוגל להתפלל למען עצמו, כי תפילתו נעשית בכלים מאוסים. הוא מבקש מהאחרים לבקש רחמים עליו, ולהתפלל.

רק לאחר שיחזור בתשובה, וירפא, יחזור המצורע אל תוך החברה, ויחזור לעמוד בעצמו מול הבורא בתפילה, שהפעם גם תהיה קדושה ונכונה.

(על פי "שמירת הלשון" של החפץ חיים)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
 • טומאת היולדת
 • מסר פרשיות הטומאה
 • פרשת תזריע - בדמייך חיי
 • מלאת ימי טהרה - מתי מגיעים למקדש
 • "על קדושה ועל טהרה"
 • "אשה כי תזריע- וביום השמיני ימול"
 • "וילדה זכר וטמאה שבעת ימים" (יב, ב)
 • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
  רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.

  כתיבת תגובה