על חיקוי ומקור

כל אדם היום מודע ליכולתם של הסינים לחקות בצורה מדהימה ,עד כדי כך שלאחר כל יציאת מכשיר חדש לעולם נוכל לראות כמה ימים אחרי כן חיקוי מושלם לכך בסין, במחיר השווה לכל נפש.
אמר לי א' מהיבואנים השבוע, קרה פה דבר מעניין מה שהתחיל כמילת גנאי בתחום התעשייה נהפך לטרנד אופנתי ומוערץ ברחוב הסיני.. ישנה בסין אפי' תרבות הדוגלת בשיטת ההעתקות..

חשבתי לעצמי אם הסינים כ"כ מוצלחים בזיוף למה הסחורה שלהם נחשבת כזולה, ופשוטה, ובעיקר לא אמינה הרי הם יודעים לזייף?
התשובה פשוטה :כי הם אף פעם לא למדו לעומק כיצד המוצר פועל, ומה ההיגיון שמפעיל כל חלק וחלק, הם התחקו אחר הפעולות החיצוניות, וככזה הוא זיוף , אף פעם לא מחזיק לטווח ארוך.

לוט, למתבונן מן הצד, היה נראה צדיק גדול ,מסתבר שהיה אף לומד שעות ע"ג שעות תורה ,עושה מעשי חסד לרוב ,ומסתמא גם נהג את החומרות של החזו"א והבריסקר רב.

אבל הכל היה "חיקוי מושלם" של אברהם, זה לא הגיע מפנימיות אמיתית, הוא גדל בבית דודו, בית בו נוהגים ביראה גמורה, ובהקפדת המצוות וחיקה ראוי את מה שראה. "בשעת מבחן" זה לא עמד, בשעה בה אמר אברהם "אם השמאל ואימנה ואם הימין ואשמאילה" , בשעה שהמקור לא עמד לידו החיקוי אזל ונעלם ..

לאחר הפיכת סדום והצלת לוט הפסוק אומר "ויהי בשחת אלוקים את ערי הכיכר ויזכור אלוקים את אברהם וישלח את לוט מתוך ההפכה" וגו' כותב רש"י נזכר שהיה לוט יודע ששרה אשתו של אברהם, ושמע שאמר אברהם במצרים על שרה אחותי היא ולא גילה הדבר שהיה חס עליו, לפיכך חס הקב"ה עליו.

זה מה שמצא רש"י ללמד זכות על לוט? מה עם המסירות נפש של הכנסת אורחים שעשה לוט עבור המלאכים עד כדי הקרבת בנותיו למיתה, האם בשביל זה לא היה ראוי שהקב"ה יחוס עליו?אלא שהכנסת אורחים גדולה ככל שתהיה איננה מעידה על גדלותו של לוט, את זה הוא ראה ונשם בביתו של אברהם,זה עדיין לא מעיד על משהו פנימי,זה עדיין נכנס בקטגוריית החיקויים של לוט,פנימיותו של לוט ניכרה שעשה "מעשה חדש" שלא ראה,בכך הוכיח שראוי לחוס עליו…

אם נתבונן בעצמנו נגלה שרוב הדברים שאנו עושים הם מתוך הרגל וחינוך שרכשנו. הסיבה שאנו שומרי תורה ומצוות אינה באה בהכרח מתוך מחשבה ולימוד מעמיק, אלא כי כך גדלנו וחונכנו.. כשם שאדם חילוני אינו שומר תורה מצוות כדי להכעיס אלא כי למציאות זו הורגל ונולד.

עבודתנו אפוא בעולם היא להעלות את "רף הבחירה" כפי שמגדיר זאת הרב דסלר זצ"ל, לעשות מצוות ומעשים טובים מעבר למה שהורגלנו ,זוהי עבודת האדם ורק ע"י כך הוא זוכה לטהר את פנימיותו.

(נשלח ע"י הרב אלי ויזנר)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • דרך ה'
  • נשיאה בעול
  • האם עקידת יצחק היתה עונש או ניסיון?
  • ניסיון העקידה
  • "כי עתה ידעתי כי ירא אלוקים אתה" – לירא מאהבה
  • אברהם וסדום
  • כיפת ברזל רוחנית
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.