חידושים לפרשת חיי שרה

פרשה זו קרויה "חיי שרה", אף-על-פי שמסופר בה על מות שרה אימנו. בדומה לכך נקראת הפרשה האחרונה בספר "בראשית": "ויחי", אף כי היא מספרת בעיקר על מות יעקב. בכך יש רמז לדברי חכמינו ז"ל: "צדיקים במיתתם קרויים חיים".

ויהיו חיי שרה, ויהיו בגימטרייא= 37. כנגד 37 השנים הטובות של שרה- מאז שילדה את יצחק ועד מותה.
מכל ארבע האימהות של ישראל, רק לשרה מצאנו את מס' שנות חייה. 127. מספרים רבנים: ראינו בעוד מקום בתנ"ך איפה יש 127. והוא עם אחשוורוש. או-קיי, אז בסדר.. אבל מה העניין פה? ר' עקיבא, שהיה דורש לתלמידיו והיו מנמנמים. ורצה לעורר אותם אמר להם: '127 מדינות שהצליחה אסתר לבלום כנגד 127 שנות חייה של שרה. כלומר- מדינה של צדיקות לכל שנה. אז בכל חודש מלא חסד- עיר. ובכל שבוע- רובע, ובכל יום רחוב ובכל שעה דירה שלמה, ובכל דקה של צדקה- חדר. תתעוררו!!! כי בכל דקה שאתם ישנים אתם יכולים לבנות "חדר" שלם!'
בפרשה כתוב לנו "ויבא אברהם לספוד לשרה ולבכתה" עם כ' קטנה, אברהם הולך להספיד לשרה שנפטרה. מדוע יש כ' קטנה? מסברים חכמים כי בלי האות כ', שקטנה,זה "וילך אברהם לספוד לשרה ולבתה" מספרים שלשרה הייתה עוד בת שנפטרה באותו יום ששרה נפטרה, ונקראה "בכל" [כמו: בכול] לפי הפסוק "וה' ברך את אברהם בכל".
בפרשתנו אברהם קונה את מערת המכפלה מעפרון כדי לקבור בה את שרה אמנו. בכל הפסוקים עם עפרון נכתב עפרון רגיל, כמו "עיפרון" אך בפסוק שבו מתארים לנו שעפרון רוצה 400 כסף פתאום כתוב "עפרון" , בחולם חסר [כמו 'עפרן'] . הסיבה לכך היא פשוטה ויפה: בגימטרייא, עפרן בחולם חסר יוצא 400. כנגד 400 הכסף שביקש. אגב, מצאתי עוד חידוש יפה שבאמצע המילה "אברהם" האות ר', ובאמצע המילה "עפרון" המילה ר', ור' בגימטרייא = 200. 200+200= 400!!!

(נשלח ע"י שחר)

דברי תורה נוספים בקטגוריות של דבר תורה זה
  • גדולתו של אליעזר - בתפילתו
  • הארה פרשת חיי שרה
  • "גר ותושב אנכי עמכם"
  • שלוש נקודות בבניין הבית
  • השדה והמערה: יצחק בארץ
  • "ארבע מאות שקל כסף"
  • נחשו של אליעזר
  • https://www.vorts.co.il/wp-content/uploads/MagenDavidS1-e1367510016159.jpg לחצו כאן כדי להוריד את המודעה של וורטס! (230KB)
    רוצים לעזור? הורידו את הקובץ, הדפיסו ותלו על לוח מודעות ציבורי ליד בית הכנסת או בית הספר במקום מגוריכם, ועזרו לנו להפיץ את דבר קיומו של האתר לאנשים נוספים.